onair_promo

On-Air

İk Notları

İşe Almak İçin Doğru Aday mı?

Çalışan uyumu çok önemlidir. Bu noktada bir iş adayının işiniz için doğru kişi olup olmadığını anlamanın basit bir yolu açıklanmıştır.

İş adayları ile mülakat çok kolay değildir. Çünkü özellikle bazı adaylar görüşme konusunda çalışma konusunda olduklarından çok daha iyidir.

Görüşme yaptığınız adaylar hakkında gerekli temel bilgileri almak için adayın çalışma geçmişinin başından başlayarak bir sonraki işi ile devam etmesini isteyin. Bilgi almaya yönelik sorularınızı sormayın, ayrıntıya girmeyin. Her işin üzerinden gidin ve aynı konuda üç soru sorun:

1. İş hakkında nereden bilgi aldın?

2. İşe başlamadan önce iş konusunda sizi cezbeden ne oldu?

3. Neden ayrıldınız?

Şaşırtıcı olan şu ki bir kaç dakika içinde, aday hakkında her zaman – başka türlü asla öğrenemeyeceğiniz bilgileri - olumlu ya da olumsuz - öğrenmiş olacaksınız.

İşte nedeni:

İş hakkında nerden bilgi aldın?

Kariyer siteleri, yazılı medya (İK gazeteleri), sosyal medya, iş fuarları… Çoğu insan, işlerinden birkaçını bu şekilde bulmaktadır - bu yüzden bu kesinlikle bir tehlike işareti değildir.

Ancak genel iş ilanlarından ve birbirini izleyen işlerden birini almak için uğraşan bir aday, muhtemelen ne iş yapmak istediğine ve nerede çalışmak istediğine karar verememiştir.

Bu kişiler çoğu zaman, sadece herhangi bir iş aramaktadır.

Ve muhtemelen bu özellikle sizinle çalışmak için istekli olmadığınız anlamına gelir. Kişi sadece bir iş istemektedir. Sizin işinizi başka bir iş çıkana kadar yapacaktır.

Ayrıca, kariyerinizde 3. 4. veya 5. işinize başladıysanız ve daha önce çalıştığınız birisi tarafından bir işe başlatılmadıysanız, bu bir tehlike işaretidir. Çünkü bu sizin ilişki kuramadığınızı, güven kazanamadığınızı ve kuruluşlarına sizi almaları için yolunu değiştirmelerini sağlayacak kadar yetkinlik seviyesi gösterememiş olduğunuzu işaret eder.

Madalyonun diğer tarafına bakarsak, bir işe başlatılmış olmak, daha mektuba bakılmadan, büyük bir referans sayılabilir.

İşe başlamadan önce iş konusunda sizi cezbeden ne oldu?

Zamanla, görüşülen kişiler belirli bir işe girme nedenini "büyük bir fırsat", "endüstri hakkında bilgi edinmek için bir şans," ya da "benim kariyerimde bir sonraki adım" ifadelerinden daha özel nedenlerle açıklamalıdır.

Yetenekli çalışanlar yüksek ünvan veya dolgun maaş için sıkı çalışmazlar. Onlar, çalışma ortamlarından ve yaptıkları işten zevk aldıkları için çalışmaktadır. (Ünvan ve maaş sadece yaptığınız kek üzerindeki kremadır.)

Bu, çalışacakları ortamı tanıdıkları ve kendilerini motive eden ve zorlayan işin türünü bildiklerini- yani sadece işi tanımlayabildikleri değil; aynı zamanda aktif olarak bu işi aradıkları anlamına gelir.

Neden ayrıldınız?

Bazen insanlar daha iyi bir fırsat için işi bırakır. Bazen daha fazla para için bırakır.

Çoğu zaman işveren çok zorlu birisi olduğu için işi bırakırlar. Veya çalışan kendi patronu ya da çalışan işçiler ile geçinemediği için ayrılır.

Bu durumda, yargılayıcı olmayın. Ayrıntıyı sormaktan yine kaçının. Ek soruları bekletin. Üç soru ritminden ayrılmayın. Bu, adayların daha açık ve samimi olması için onları doğal hale getirir.

Bu süreçte, birçok aday başka bir şekilde paylaşmayacağı konuları örneğin diğer çalışanlar veya sorumluluk alma yönetimi ile sorunları veya anlaşmazlıkları anlatacaktır.

Bu süreç sonrasında sizi ilgilendiren modelleri takip edin.

Bu, adayın takım çalışması ve sorumluluk anlayışının temeline inmek için girilebilecek hızlı bir yoldur. Bazı insanlar asla sahiplenmez ve sorunları hep başkalarının sorunu gibi görür. Bununla birlikte bazı adayların patronları ile sürekli sorunları vardır – bu onların sizinle de sorunları olacağı anlamına gelir.

Ve bonus soru:

Kaç kişiyi işe aldın ve bu kişileri nereden buldun?

Adaylara bir liderlik pozisyonu için mülakat yaptığınızı söyleyin. Bu konudaki direk tepkilerinin nasıl olacağını öğrenmek ister misiniz?

Sadece başkası tarafından bir kuruluşa getirilen adaylar aramayın, çalışanları kendi kuruluşuna çeken adaylarla ilgilenin.

Çünkü yetenekli çalışanlar, büyük liderler ile çalışmak için hareket eder. Eğer sert ama adil iseniz ve insanlara iyi davranıyorsanız, çoğu kişi sizinle çalışmanın bir yolunu mutlaka bulacaktır. Çalışanların sadece sizin için çalışmak amacıyla işlerini değiştirdiği gerçeği, sizin liderlik ve insani becerilerinizi açık bir şekilde ortaya koyar.

Diğerleri