onair_promo

On-Air

İk Notları

Kendinizi veya Şirketinizi Tanımlarken Asla Kullanmamanız Gereken Kelimeler

Yeteneklerinizi tanımlamak için diğer insanlar tarafından kullanıldığında kulağa hoş gelen ancak kendinizi tanımlamak için asla kullanmamanız gereken bazı kelimeler:

"Küresel sağlayıcı."

"Küresel sağlayıcı" ifadesini, sadece bu yetkinlik varsayım değilse kullanın, aksi takdirde yalnızca gerçekten büyük görünmeye çalışan ancak gerçekten küçük bir şirket gibi görülürsünüz.

"Yenilikçi."

Çoğu şirket veya insan yenilikçi olduğunu iddia edebilir ama unutmayın ki yenilik başarı için bir gereklilik değildir.

Yenilikçi iseniz, bunu söylemeyin, kanıtlayın. Geliştirdiğiniz ürünleri tanımlayın. Modifiye ettiğiniz süreçleri tarif edin. Yeniliğinizin sadece lafta olmadığını gerçek olduğunu somut verilerle kanıtlayın... Her zaman için kanıt en iyi ikna türüdür.

"Yaratıcı."

Bazı kelimeler gerçekten sizi tarif ediyor olabilir; ama herkesi tanımlamak için kullanıldıklarından artık etkisini kaybetmişlerdir. Yaratıcı dışında kapsamlı, etkileyici, kanıtlanmış, dinamik, etkili, takım oyuncusu, işbirlikçi gibi kelimelerin kullanımına dikkat edin.

"Eşsiz."

Parmak izleri eşsizdir. Kar taneleri eşsizdir. Siz eşsizsinizdir - ama işletmeniz muhtemelen değildir. Kendinize eşsiz süsü vermeyin; çünkü müşteriler eşsizliği umursamaz. Onlar için "daha iyi" olmanız önemlidir. Rekabette ne kadar daha iyi olduğunuzu gösterin, müşterilerin zihninde eşsiz olacaksınız.

"Guru."

Zeki olma uğruna zeki olmaya çalışan insanlar bir etki yaratamaz. Kendi kendini ilan etmiş bir bilge, uzman veya entel olmayın... Müşterileriniz sevgiyle bu şekilde sizi tarif ettiği zaman harika, ama bunu onlar yerine siz yaparsanız koşulları zorluyorsunuz demektir.

" İnanılmaz derecede..."

Rastgele bazı biyografilere göz atın; "inanılmaz derecede tutkulu", "derin anlayışlı", "son derece büyüleyici ..." gibi ifadelere rastlayacaksınız. Anlayışlı ya da büyüleyici olmaktan gına gelmedi mi? İnanılmaz derecede tutkulu olmak zorunda mısınız? Kendinizi tanımlamak için üstün sıfatlar kullanmak zorundaysanız, bunu başkalarına bırakın..

Önümüzdeki hafta görüşmek dileğiyle,

Tolga Bilgin

Oxygen Consultancy

Genel Müdür

Diğerleri