onair_promo

On-Air

İk Notları

Yeni Bir İş Yerine Nasıl Adapte Olunur?

İşten çıkarma ve yüksek işsizliğin olduğu bir dönemde yeni bir işe adapte olmak her zamankinden daha önemli. Peki yeni işe alınan bu kadar çok kişi neden başarısız oluyor? Önemli nedenlerinden biri adayların bir çoğuna başlangıçta net bir iş tanımının verilmemiş olması.Yeni işinize görevinizin tam olarak ne olacağını belirleyerek başlamalısınız. En iyisi yazılı bir açıklama almaktır ancak unutmayın ki görevler değişir ve bugünün iş ortamında çoğunlukla çalışanların esnek olması ve yeni görevler almaya hazır olması beklenir.

Adapte olmak ve kendinize yardımcı olması için çalışacağınız firma hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Şirketin üst düzey yöneticileri kim, çeşitli departman ve bölümler nasıl birlikte çalışıyor? Firmanın geçmişi ne? Rakipleri kimler? Sektörü etkileyen trendler neler?

Geri bildirim en önemli şeydir; almıyorsanız mutlaka istemelisiniz. Patronunuza iş performansınızın nasıl olduğunu, işinizi daha iyi nasıl yapabileceğinizi sorun. Duyduğunuz her şey memnun edici olmayabilir bu nedenle eleştiriyi her zaman doğal karşılamalısınız. Çalıştığınız şirketi tanımanın, sizden ne beklendiğini öğrenmenin ve geri bildirim almaya hazır olmanın dışında Oxygen Consultancy olarak yeni işinize adapte olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları paylaşmak istedik:

  • Eski işinizde işleri nasıl yaptığınız hakkında konuşmayın. Cezbecidir ancak önemli bir hatadır.
  • Blöf yapmayın. Bir şeyi nasıl yapacağınız bilmiyorsanız, sorun.
  • Hatalarınızı kabul edin. Muhakkak yapacaksınızdır önemli olan gizlemeye çalışmamak.
  • Sorun sorun, not alın. Birçok kişi size bir şeyler açıklıyor olmayı konu yapmaz ancak aynı soruları tekrar tekrar sorarsanız tahammülleri kalmayacaktır.
  • İş yerinde çok gündelik giyinmeyin.
  • Patronunuzu bilgilendirin. Sürprizlere ve sıkıntılara yer vermeyin.
  • Çalışan el kitabını çalışın. Oryantasyon ve eğitim seanslarında dikkatli olun.
Diğerleri